Jak zorganizować przyjęcie komunijne?

Jak zorganizować komunię świętą?

Przyjęcie komunijne to nie lada wyzwanie dla rodziców, by je zorganizować. Chcemy nie tylko, by nasze dziecko dobrze zapamiętało ten wyjątkowy dzień, ale także, by zaproszeni goście dobrze się bawili. I tutaj zawsze pojawia się problem – organizować komunię w domu czy lokalu.

Organizacja przyjęcia – do domu czy lokalu?

Pierwsza komunia święta – bez względu na to, czy organizujemy ją w domu, czy lokalu – to spory wydatek. Na szczęście termin komunii jest znany rodzicom z dużym wyprzedzeniem, dlatego mogą się do niej przygotować, także finansowo. O wyborze miejsca powinny zdecydować następujące czynniki:
– liczba gości – należy policzyć ilu gości możemy się spodziewać; najprościej będzie zrobić listę i zapisać z imienia i nazwiska wszystkich, których chcemy zaprosić plus osoby towarzyszące oraz dzieci. Ustalenie liczby uczestników pozwoli nam podjąć decyzje o wyborze miejsca.
– budżet – należy zastanowić się, ile jesteśmy w stanie wydać na przyjęcie; następnie będziemy mogli wyliczoną kwotę podzielić na liczbę gości. Da nam to przybliżony koszt jednostkowy.
– wielkość lokalu – jeżeli planujemy zaprosić dużo gości to dom może ich wszystkich nie pomieścić. Ewentualnie możemy zorganizować komunię w domu krewnych (o ile się oni zgodzą).
– dostępność lokalu w danym terminie – lokal należy zarezerwować w wyprzedzeniem, ponieważ sezon komunii to gorący okres, więc najlepsze lokale mogą być zajęte.
– odległość lokalu od kościoła.

Organizacja komunii świętej w lokalu gastronomicznym

Przyjęcie komunijne w hotelu

Nie da się ukryć, że przyjęcia komunijne coraz rzadziej urządzamy w domu. W przypadku dużej liczby gości restauracja lub hotel jest też dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem. Będziemy mieć pewność, że wszyscy zaproszeni się pomieszczą. Restauracja hotelowa również zapewni niepowtarzalną atmosferę i oprawę, która sprawi, że poczujemy, iż jest to także święto rodzinne. Dużym plusem jest to, że nie będziemy musieli się martwić ani o jedzenie ani o dekoracje. Oczywiście cena wtedy też jest dużo wyższa za talerzyk, jednak nie będziemy musieli spędzać wielu godzin w kuchni, by zdążyć z menu. Odejdzie nam także sporo stresu – nie będziemy się martwić, czy ze wszystkim zdążymy. Przed wyborem hotelu należy się upewnić, czy lokal ma kącik zabaw dla dzieci, jest przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Warto także poczytać opinie o lokalu – pozwoli nam to uniknąć zatrucia pokarmowego lub przepłacenia za obsługę.

Menu

Bez względu na to czy urządzamy komunię w domu czy lokalu należy przygotować menu. Musimy wziąć pod uwagę specjalne preferencje gości, np.czy są weganami, alergikami. Dania powinny być różnorodne oraz uwzględniać upodobania naszego dziecka – w końcu to jego dzień. Ze względu, że jest to przyjęcie religijne, do obiadu nie powinno się serwować alkoholu. Tort jest kluczowym elementem przyjęcia. Możemy go sami upiec, zamówić w sprawdzonej cukierni lub zdać się a lokal, w którym urządzamy przyjęcie.

Zaproszenia

Gdy już wybierzemy lokal i ustalimy liczbę gości to należy zacząć rozsyłać zaproszenia. Najbliższą rodzinę wypada zaprosić osobiście. Na zaproszeniu powinna się znaleźć data wydarzenia, kościół, w którym odbędzie się komunia, miejsce spotkania po mszy świętej oraz namiary do rodziców. Zaproszenia należy rozsyłać z wyprzedzeniem – najlepiej miesiąc przed uroczystością. Pozwoli to także gościom się przygotować.

Dekoracje

Dekoracje świadczą o randze wydarzenia. Jednak nie należy przesadzać z ozdobami, gdyż efekt może wyjść daleki od zamierzonego. Radość naszemu dziecku sprawi także wyróżnienie jego miejsca przy stole. W dekoracji stołu powinny się pojawić świeże kwiaty, które nie tylko ładnie pachną, ale nadają całej aranżacji lekkości. Salę można przyozdobić balonami komunijnymi. Należy pamiętać również o podziękowaniu dla gości. Są to symboliczne drobiazgi, ale goście poczują się docenieni.

Plan dnia

Nawet impreza rodzinna w hotelu wymaga ułożenia harmonogramu. Należy policzyć czas przyjazdu z kościoła do lokalu, by wiedzieć o której godzinie podać obiad. Należy uwzględnić czas na pamiątkowe zdjęcia i inne atrakcje.

W dniu pierwszej komunii świętej w centrum zainteresowania powinno być dziecko. Powinniśmy przede wszystkim zadbać o jego przygotowanie duchowe do tego wydarzenia. Bowiem komunia jest tylko raz w życiu i na zawsze to wydarzenie zostanie zapamiętane przez nasza pociechę. Z wyprzedzeniem należy także zarezerwować restaurację, w której odbędzie się przyjęcie po mszy świętej. Powinniśmy zadbać o dobre samopoczucie nie tylko dziecka, ale także nasze i zaproszonych gości.